Historia

Zarys historii i opis tradycji Gminy.

Piktogram

HISTORIA GMINY KONOPNICA

Najstarsza zachowana wzmianka źródłowa o Konopnicy (odnotowanej jako Conopnicza, Konopnicze) dotyczy roku 1331, w którym wymieniony został Stoigniew, Brat Pietrasza i Mikołaj z Bębnowa. W kilka lat później, bo w 1339r, zapewne tenże sam Stoigniew, wraz z Włodkiem, Dersławem, Florianem i Piotrem z Konopnicy, pojawił się przed sądem w Szadku. W 1484 r. wieś trafiła w ręce pieczętującego się Jastrzębcem Jana Kroczowskiego, który zaczął używać nazwiska Konopnicki. Mimo licznych działów rodzinnych, kilkunastołanowa majętność Konopnickich w połowie XVI w. nie należała w skali ziemi wieluńskiej do małych.

Rejon Konopnicy (a także Strobina i Rychłocic) obfituje w liczne stanowiska archeologiczne, pochodzące z różnych okresów pradziejowych (wśród których na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim znaleziska wiążące się z kulturą przeworską z pierwszych wieków n.e) oraz czasów historycznych.

PAŁAC W KONOPNICY

Zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku, według projektu architekta Henryka Markoniego w stylu romantycznego gotyku, był utrzymany na planie wydłużonego prostokąta. Ma trzy ryzality od strony wjazdu i dwa w elewacji parkowej.

Do czasu wojny światowej, właścicielem był Tadeusz Kozarski. W czasie okupacji niemieckiej pałac zamieszkiwała niemiecka służba rolna.

Zdjęcie Pałac w Konopnicy _004_003_13685
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

W styczniu 1945 r.

16‑01‑2004 09:40:55
Zaraz po wyzwoleniu do pałacu wprowadziło sie kilka rodzin, które posiadały ziemię, a nie miały mieszkań. Trwało to do 1950 r. Po wyprowadzeniu się lokatorów w pałacu umiejscowiono szkołę.

W 1956 r. nastąpiła skromna adaptacja pałacu dla celów szkolnych.

W 1973 r. pałac przejmuje Politechnika Łódzka, która zobowiązała się odrestaurować i zagospodarować. Owocna trwająca już kilka lat współpraca Politechniki Łódzkiej z gminą Konopnica dała kolejny efekt w postaci Domu Pracy Twórczej Politechniki Łódzkiej, który otwarto w wyremontowanym XIX-wiecznym neogotyckim pałacyku. Kubatura pałacu wynosi 3800 m3, powierzchnia 715 kw.

Ozdobą obiektu jest trzykondygnacyjna baszta, w której urządzono najpiekniejszy pokoik hotelowy zwany "jaskółką".

Na froncie budynku widnieją trzy tablice.

Jedna z nich to szyld: "Dom Pracy Twórczej Politechniki Łódzkiej w Konopnicy"
Druga przypomina, że jest to obiekt zabytkowy.
Trzecia granitowa oznajmia, żę przebywała tu Maria Konopnicka, której mąż Jarosław Konopnicki pochodził z rodu poprzednich właścicieli Konopnicy.

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

ECHA WOJNY OBRONNEJ 1939 r., MIEJSCA PAMIĘCI

16‑01‑2004 09:55:44

Konopnica na przestrzeni swych dziejów miała też tragiczną histrię. Podczas powstania styczniowego na przełomie kwietnia i maja w 1863r. doszło do krwawej bitwy nad rzeką Wartą pomiedzy powstańcami Oksińskiego, Litticha i gen. Taczanowskiego a czterema kompaniami piechoty rosyjskiej i setką kozaków pod dowództwem puł. Pomierancewa. Bitwę tę powstańcy przegrali. Dla jej upamiętnienia w miejscu pochówku postawiono kapliczkę, a w 1983r. usypano kurhan. Na jego szczycie ustawiono granitową tabliczkę o treści: "Cześć i chwała tym, którzy za wolność Ojczyzny oddali życie".

II wojna światowa to też tragiczny epizod w dziejach Konopnicy. Trzeciego września 1939 r. na prawym brzegu Warty dochodzi do krwawch walk pomiędzy rozczłonkowanym już II bat. 72 pp. im. płk. Dionizego Czechanowskiego armii Łódź z Radomia pod dowództwem majora Stanisława Jaszczuka a wojskami niemieckimi.

Po nierównej i zaciekłej walce batalion został doszczętnie rozbity. Ginie dowódca i 54 żołnierzy, którzy po wyzwoleniu zostali ekshumowani i pochowani na utworzonym cmentarzu wojskowym.

7 maja 1972 r. odsłonieto pomnik na cześć poległych żołnierzy. Szkoła podstawowa w Konopnicy otrzymała imię "72 p.p. Radom". Na sztandarze Szkoły umieszczono napis: "Weterani wojny odchodzą na wieczną wartę, ale pamięć o ich czynach nie zostanie zapomniana".



Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Zdjęcie Miejsce pamięci _004_003_13693
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

KOŚCIÓŁ

16‑01‑2004 09:47:49

Budowa Kościoła parafialnego i klasztoru Paulinów zakończona została w 1642 roku. Do Konopnicy sprowadzono zakon Paulinów z Częstochowy.

Ponad 200 lat później nastąpiła kasacja zakonu w Konopnicy. Klasztor został wprawdzie rozebrany (zachowało się oryginalne piętrowe przejscie z kościoła do klasztoru), lecz do dziś zachował się kościół o architekturze wczesnobarokowej, w którym znajduje się portret Hieronima Konopnickiego herbu Jastrzębiec z literami HCKS.

Wystrój wnętrz koscióła pochodzi z epoki baroku.

Ołtarz główny w stylu późnobarokowym z 1786 r. z obrazem patrona parafii św. Rocha.

Ołtarze boczne to: Przemienienie Pańskie i Św. Rodziny Chrystusowej.

Obraz z oltarza Św. Rodziny namalowany został przez włoskiego malarza Filipa Castalodiego, który po mistrzowsku stosował światłocienie.

Pozostale ołtarze to: NMP Częstochowskiej, Św. Antoniego Pawadorskiego i Aniołów Stróżów.

Z innych ciekawostek, które znajdują sie w kościele to: kropielnica barokowa z XVII wieku z herbem Jastrzebiec, ślady zegara słonecznego na zachowniej stronie arkady.

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Zdjęcie Kościół w Konopnicy _004_003_13690
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.

MŁYN

16‑01‑2004 09:43:44

0 istnieniu młyna w Konopnicy nad Wartą wzmiankował już Jan Długosz. Obency młyn zbudowano w pierwszej dekadzie XX wieku. Właścicielem był ówczesny dziedzic Konopnicy - Kozacki.

Kilka lat przed wojną kupił go Hieronim Jagielski i wspólnie z synem Zdzisławem użytkował do wybuchu II wojny światowej.

Przez pierwsze miesiące po wyzwoleniu, młyn ten mielił zboże dla wojska. W 1945 r. Zdzisław Jagielski, uczestnik kampanii wrześniowej, powrócił z niewoli i ponownie z ojcem i bratem Janem rozpoczął pracę w młynie. W 1956 r. młyn przejęła Gromadzka Rada Narodowa, a nastepnie Gminna Spółdzielnia w Konopnicy.

Po kilku latach poprzedni właściciel powrócił do młyna, jako jego kierownik i prowadził go do 1979 r. W 1975 r. z braku funduszy zaniedbano naprawy tamy i w nastepnym roku zainstalowano silnik elektryczny. W obecnej chwili młyn nie jest użytkowany.

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Zdjęcie Młyn w Konopnicy _004_003_13688
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Informacja wytworzona przez:
Izabela Frymarkiewicz
email: ifrymarkiewicz@finn.pl tel.:(42) 235 20 34 fax: (42) 684 98 92
, w dniu:  16‑01‑2004 10:01:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Paweł Sztoch
email: admin@finn.pl tel.:(42) 684-98-91 fax: (42) 684-98-92
, w dniu:  16‑01‑2004 10:01:00
Data ostatniej aktualizacji:
10‑01‑2012 12:13:44
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie