Ekologia

Ekologia. Ochrona środowiska. Walory przyrodnicze i pozaprzyrodnicze.

OBSZARY I OBIEKTY CHRONIONE
Gmina Konopnica jest na znacznej przestrzeni objęta różnymi formami ochrony. 67,8% powierzchni gminy wchodzi w granice Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Stanowi to 22,2% całkowitej powierzchni Parku. Tak znaczny procent powierzchni gminy leżącej w granicach Parku rzutuje na jego zagospodarowanie. Ponadto na terenie gminy znajduję się wiele terenów i obiektów objętych różnymi formami ochrony.

REZERWATY PRZYRODY
Rezerwat "Hołda" o powierzchni 71,24 ha leśny, częściowo, utworzony dla zachowania charakterystycznych dla Nizin Środkowopolskich naturalnych lasów niżowych

PARKI KRAJOBRAZOWE
Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki
Wartości przyrodnicze parku stanowią dobrze wykształcone zbiorowiska roślinności leśnej, torfowiskowej, szuwarowej, wodnej, łąkowej, kserotermicznej, liczne stanowiska chronionych i rzadkich gatunków roślin, miejsca lęgowe ptaków, ostoje zwierząt i cenne obiekty przyrody nieożywionej. Najcenniejsze wartości przyrodnicze związane są z dolinami rzek: Warty, Widawki, Grabi, Niecieczy i Oleśnicy, które tutaj tworzą swoisty węzeł hydrograficzny (w przypadku gminy Konopnica jest to dolina rzeki Warty i ujściowy odcinek rzeki Oleśnicy).

UŻYTKI EKOLOGICZNE
"Rzeka Wierznica"
obejmuje naturalny bieg rzeki Wierznicy od Kuźnicy Strobińskiej do ujścia o długości 5,7 km. Na terenie gminy Konopnica znajduje się niewielki ujściowy odcinek rzeki.

ZESPÓŁ PRZYRODNICZO KRAJOBRAZOWY
"Osjakowski" zespół przyrodniczo-krajobrazowy obejmuje dolinę rzeki Warty - wchodzi na teren gminy niewielkim skrawkiem z gminy Osjaków.

PARKI
Konopnica - park podworski z XIX wieku o powierzchni 2,60 ha - zabytkowy
Rychłocice - park podworski z XIX wieku, o powierzchni 6,00 ha - zabytkowy



Obszary projektowane do objęcia ochroną w ramach
Planu Ochrony parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki.


REZERWATY PRZYRODY
Rezerwat przyrody "Niechmirów" - znajduje się częściowo na terenie sołectwa Mała Wieś. Powierzchnia rezerwatu wynosi - 13,6 ha. Obejmuje interesujący przyrodniczo i rzadko spotykany układ zbiorowisk roślinnych typowego olsu porzeczkowego sąsiadującego z rozległymi, dobrze wykształconymi fitocenozami śródlądowego boru wilgotnego. Występują tu liczne gatunki roślin ścisłe i często chronionych oraz rzadkich. Teren wymaga wykupu
Rezerwat przyrody "Szynkielów" - znajduje się na terenie sołectwa Szynkielów. Powierzchnia rezerwatu - 76,6 ha. Obejmuje obszar torfowiskowy z dużym kompleksem zbiorowisk roślinnych torfowiska przejściowego, niskiego, roślinności wodnej, olsu porzeczkowego i torfowego oraz wilgotnego boru trzęślicowego i boru bagiennego ograniczony od północy wałem wydmowym. Znajduje się tu dydaktyczne stanowisko gleb kopalnych, wyjątkowo dobrze udokumentowanych naukowo. Teren wymaga wykupu.

POWIERZCHNIOWY POMNIK PRZYRODY
"Konopnica" - obejmuje wąski pas lasów liściastych porastających strome stoki doliny Warty, po jej wschodniej stronie, na północ od wsi Konopnica o powierzchni 1,70 ha.

STANOWISKO DOKUMENTACYJNE
"Konopnica" - obejmuje osuwisko z niszą osuwiskową w dolinie Warty na powierzchni 0,4 ha. Jest to cenne stanowisko geomorfologiczne o walorach dydaktycznych i naukowych.

ZESPOŁY PRZYRODNICZO-KRAJOBRAZOWE
"Szynkielów Dołki" - leży na terenie wsi Koziołki i kilku oddziałów leśnictwa Rychłocice, w nadleśnictwie Wieluń. Obejmuje malowniczy krajobrazowo kompleks roślinności łąkowej z udziałem fitocentoz szuwarowych, muraw pasmmofilnych i zbiorowisk wodnych w otoczeniu lasów. Powierzchnia zespołu 187,4 ha.
Konopnica - Mieścisko - leży na terenie wsi Strobin i Konopnica. Obejmuje zespół form rzeźby w krawędziowej strefie doliny Warty. Za ochroną tego terenu przemawia znaczne urozmaicenie rzeźby i jej źródła warstwowo-przelewowe. Jest to fragment pagórków Strobińskich. Powierzchnia Zespołu 66,2 ha.

Informacja wytworzona przez:
Izabela Frymarkiewicz
email: ifrymarkiewicz@finn.pl tel.:(42) 235 20 34 fax: (42) 684 98 92
, w dniu:  16‑01‑2004 15:00:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Paweł Sztoch
email: admin@finn.pl tel.:(42) 684-98-91 fax: (42) 684-98-92
, w dniu:  16‑01‑2004 15:00:00
Data ostatniej aktualizacji:
10‑01‑2012 12:12:56
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie